Med fyldige læber, farvet lingeri og flirtende dådyrøjne lægger hun sig om på ryggen, strækker benene op i vejret, spreder dem og synger:
“Have you ever tried this one?”
Hendes tekster er sjove, søde og eksplicitte. Hun er flirtende, flabet og fjollet. Hun er ’barbie-core’, men ligner og har attitude som en bratzdukke med sit kæmpestore krøllede blonde hår, glitrende plateaustilletter og læbeaftryk på inderlåret.
Du kender garanteret radiohittene Espresso og Please, please, please. Sabrina Carpenter er stormet frem på under et år, men har i virkeligheden kæmpet i et årti for den succes, hun høster frugterne af nu. I februars første weekend blev The Grammys 2025 afholdt, og her vandt hun to Grammys: ’Årets bedste popvokale album’ og for ’Bedste pop solo performance’. Derudover var hun nomineret i kategorierne ’Bedste nye artist’, ’Årets indspilning’, ’Årets sang’ og ’Årets album’. Det overskriftskabende og nu vindende album Short ’n Sweet er faktisk hendes sjette, selvom mange nok vil tro det var hendes debut.
Men hvorfor er det først nu, Carpenter bryder igennem?
På hendes Short ’n Sweet Tour rundt i USA, er hun på sociale medier blevet et sexikon efter hun hver aften viste en ny sexstilling på scenen til sangen Juno – en reference til 00’er filmen om en ung teenagepige som bliver gravid. Sabrina Carpenter var Disney Channel-barnestjerne, men har ihærdigt prøvet at overbevise offentligheden om, at hun er blevet voksen, i takt med at hun bliver det. Blandt andet ved at imitere blowjobs på mikrofonen til sine shows. Hun fortryller publikum med sit sexede, dog nuttede udseende.
På scenen træder hun frem med brede hofter, hvepsetalje, bryster i push-up og blond bouncy hår. Hun ligner til forveksling Marilyn Monroe. Hendes sexappeal er lige så fængende. Marilyn Monroe var popkulturikon og sexgudinde i 1950’erne og 60’erne. Ligheden mellem de to kvinder er nærmest ironisk i Monroes optræden i ’How to Marry a Millionaire’. Her træder Marilyn Monroe ud på scenen i en rød minikjole med diamanter ved brystet og hofterne. Hun spankulerer flirtende hen over scenen, men snubler pludseligt. Hun smiler sødt og undskyldende til kameraet og på en måde er hun nu mere elskværdig. Det hele er selvfølgelig helt overlagt. På samme måde snubler Carpenter, glemmer et dansetrin og fumler med mikrofonen, men hun redder den med et fnis og et sødt smil. Også til The Grammys. Publikum elsker det. Hun er den perfekte uperfekte pige.
Man får lyst til at stille spørgsmålet: Er hendes selvseksualisering blot for at opnå pengeregn eller en reel frigørelse?
På sociale medier bliver Sabrina Carpenter hyldet og hadet. Hun er perfekt, sjov og dejlig. Men hun er også kvindestigmatiserende og et usundt forbillede for unge piger.
Men hun har jo knækket koden. Sex sælger, og det er jo ikke den dybe tallerken hun har opfundet, for sex har altid solgt. Og når nu stort set alle hendes tekster lyder i retningen af:
’And I bet the thermostat’s set at six-nine’ og ’Wanna try out some freaky positions?’, ville det så ikke være underligt, hvis ikke hendes stageperformance osede af sex?
Hun giver et billede af, at for at være kvindelig skal man være lille, blond, fit, feminin og flirtende – alt det som vi i nyere tid har prøvet at rive ned fra norm-hylden. Men alligevel vil vi også gerne opfordre kvinder til at gøre lige hvad der passer dem og vise sig selv frem. Og er hun måske ikke bare sig selv?
Sex sælger. Endnu engang.